Bieganie

Uprawianie sportu amatorskiego poprawia pewność siebie

Sport zarówno uprawiany amatorsko jak i zawodowo niesie z sobą wiele korzyści. Aktywność fizyczna zapewnia dobrą kondycję oraz pomaga uzyskać i utrzymać smukłą sylwetkę. Wzrasta nasza odporność, obniża się ciśnienie tętnicze, organizm jest dotleniony, a dodatkowo spalamy przy tym tkankę tłuszczową. Podczas uprawiania sportu w organizmie człowieka produkowana jest m.in. serotonina, dopamina, noradrenalina i endorfiny. Dzięki tym substancją mamy dobry nastrój, są to tak zwane hormony szczęścia.

Rekreacyjne czyli amatorskie uprawianie sportu w wolnym czasie zdecydowanie ma na nas pozytywny wpływ. Oprócz wyżej wymienionych korzyści zyskujemy coś więcej, a mianowicie dobrą kondycje psychiczną. Każdy amator może czerpać niematerialne zyski ze sportu pod warunkiem, że będzie uprawiać go systematycznie. Gdy treningi są regularne podczas nich odpoczywamy, rozluźniamy się, poprawia nam się humor, redukujemy stres. Dzięki uzyskiwanym postępom w ćwiczeniach nabieramy pewności siebie i wiary we własne możliwości. Sport pomaga również osobom cierpiącym na depresję poprzez uspokajanie dręczących myśli i rozładowanie negatywnych emocji. Pozytywna energia i odpowiednia motywacja czynią z aktywności fizycznej naturalny i powszechnie dostępny lek. Niezależnie od dyscypliny jaką wybierzemy możemy czuć się wygrani. Czasami ciężko jest postawić ten pierwszy krok w kierunku aktywności ale gdy już się na niego odważymy skorzystają na tym nasze emocje i uczucia. Poprawia się nam jakość snu, a co za tym idzie koncentracja. Gdy tak się dzieje radzimy sobie lepiej w zawodowej strefie życia oraz prywatnej. Wzrasta nasza wydajność umysłowa. Uczenie się nie sprawia nam większej trudności. Potrafimy efektywniej pracować. Mamy więcej pomysłów i chęci do ich wykonywania. Gdy jest w nas mniej negatywnej energii nie musimy jej rozładowywać i zyskują na tym także nasi bliscy. Mniej się kłócimy ale za to częściej uśmiechamy. Dobre nastawienie potrafi zdziałać wiele zwłaszcza w relacjach między ludzkich. Uzyskujemy poczucie satysfakcji, a to wszystko sprawia, że wzrasta nasza samoocena. Rozwijają się nasze zdolności motoryczne takie jak szybkość, wytrzymałość i zwinność.

Dobrze jest również gdy uda nam się zachęcić do aktywności osoby z naszego otoczenia. Wtedy spędzamy czas w miłym towarzystwie, co więcej wspólne treningi mogą przerodzić się w prawdziwą i długoletnią pasję do sportu. Wspomaga to nasze zaangażowanie oraz samodyscyplinę. Zostają zaspokojone potrzeby przynależności oraz samorealizacji.