Bieganie

Który sport amatorsko uprawia najwięcej Polaków?

Moda na uprawianie sportu i zdrowy tryb życia w ostatnim czasie osiąga ogromną skalę. Coraz więcej osób postanawia zmienić swoje dotychczasowe nawyki i podejmuje się aktywności fizycznej i zdrowej diety. Na chodnikach czy w parkach zauważyć można stale wzrastającą liczbę miłośników aktywnego spędzania czasu. Kluby fitness pękają w szwach, a recepcjoniści nie nadążają z wypisywaniem karnetów. Uprawiania sportu amatorskiego podejmują się zarówno młodsi, jak i osoby starsze. Jest to z pewnością pozytywna informacja, ponieważ uprawianie sportu wpływa na nas pozytywnie na przeróżnych płaszczyznach. A jakie sporty amatorskie są najbardziej uwielbiane przez Polaków?

Bieganie na pierwszym miejscu

Bieganie to sport, który od wielu lat jest na pierwszym miejscu. Jest to najbardziej popularna dyscyplina wśród amatorów. Swoją popularność bieganie zawdzięcza z pewnością uniwersalności i atrakcyjności. Biegać można praktycznie w każdym wieku. Wystarczy dostosować intensywność treningów do swoich możliwości. Jest to sport, który z pewnością przynosi dużo korzyści i frajdy. Jego popularność można zauważyć szczególnie na biegach masowych. Z roku na rok liczba uczestników stale rośnie. Zaletą tej dyscypliny jest również to, że tak naprawdę wystarczą dobre buty i chęci. Nie potrzeba tutaj specjalistycznego sprzętu.

Rower — silny konkurent

Na drugim miejscu znajduje się jazda na rowerze. Liczba rowerzystów w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Jednoślad również daje sporo przyjemności i wpływa pozytywnie na nasz organizm. Na rowerze można wykonać solidny trening lub spędzić miło czas z rodziną zwiedzając okolicę. Dodatkowo sport ten nie obciąża stawów tak jak bieganie. Jednak wciąż pozostaje na drugim miejscu, Polacy są wyraźnie miłośnikami przemierzania kilometrów na własnych nogach.

Siłownia — trzecie miejsce na podium

Trzecie miejsce w czołówce wędruje do sportów siłowych. Ta dyscyplina znacznie różni się od dwóch poprzednich. Bieganie i rower to raczej sporty aerobowe, natomiast siłownia to najczęściej narzędzie do kształtowania sylwetki i budowania masy mięśniowej. W ostatnim czasie sport ten zyskał ogromną popularność w Polsce. Kluby fitness stają się coraz bardziej przepełnione i brakuje miejsc dla nowych osób. Nic w tym dziwnego. Ćwiczenia siłowe mają równie wiele zalet co bieganie i jazda na rowerze. Wpływają pozytywnie na postawę ciała, wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie, a do tego modelują sylwetkę. Regularnym trening z ciężarami poprawia także gęstość kości. Jak widać — same korzyści.