Kolarstwo

Długie trasy rowerowe – jak się przygotować?

Jazda na rowerze jest bardzo uniwersalna. Może służyć jako narzędzie do solidnego treningu, jako środek transportu lub jako sposób na długie wycieczki i odkrywanie nowych terenów czy szlaków. Ta ostatnia forma jest obecnie bardzo popularna. Coraz więcej osób decyduje się na całodniowe wyprawy na swoim jednośladzie. Niektórzy przemierzają dziennie nawet kilkaset kilometrów. Jednak do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować. Długie wycieczki rządzą się swoimi prawami i wymagają nieco większego zaangażowania. Jak się zatem przygotować do takich wypraw?

Przygotowanie fizyczne

Przygotowanie organizmu do dużego obciążenia jest tutaj kluczowe. Musimy zaczynać małymi kroczkami. Bo przecież zaczynając bieganie, nie rzucamy się od razu na królewski dystans. Tak samo jest z jazdą na rowerze. Zanim zaczniemy kilkugodzinne wycieczki, musimy przygotować odpowiednią wydolność i siłę mięśni na taki wysiłek. Warto zaczynać od krótszych i mniej wymagających tras, a do tego wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które wpłyną pozytywnie na cały organizm. Stopniowe przyzwyczajanie organizmu do coraz większego wysiłku będzie z pewnością lepszym rozwiązaniem niż rzucanie się od razu na tak zwaną głęboką wodę.

Serwis i sprawdzenie roweru

Rower, czyli nasz bohater grający pierwsze skrzypce w długich wyprawach kolarskich musi być dobrze przygotowany. Najlepiej oddawać nasz jednoślad do regularnych przeglądów, gdzie specjaliści wykonają serwis i sprawdzą wszystkie szczegóły. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rower jest zawsze sprawny i nie zaskoczy nas niemiła niespodzianka na trasie. Warto również przed samym wyjazdem sprawdzić hamulce, przerzutki, koła i inne elementy roweru.

Odpowiedni sprzęt

Odpowiedni sprzęt dla kolarza na długie trasy to przede wszystkim kask oraz odpowiednia odzież kolarska. Kask jest oczywiście niezbędny, ponieważ chroni naszą głowę w razie upadku. Powinniśmy go zawsze ze sobą zabierać. Jeśli chodzi o odzież, to warto zaopatrzyć się w koszulkę, czy bluzę kolarską, skarpetki i rękawiczki. Jednak najważniejsze są tutaj specjalne spodenki z tak zwaną wkładką. Długie godziny spędzone na rowerze mogą okazać się niekomfortowe, ze względu na pozycję kolarską. Siedzenie na siodełku przez wiele godzin to często nie lada wyzwanie. Dlatego spodenki ze specjalnym ochraniaczem będą tutaj niezbędne.

Dodatkowy ekwipunek

Na długie trasy rowerowe warto zabierać ze sobą również pompkę, podstawowe narzędzia do naprawy usterek w rowerze, prowiant oraz dodatkową odzież na wypadek zmiany pogody. To wszystko zagwarantuje nam, że będziemy odpowiednio przygotowani do długiej wyprawy, a ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek będzie mniejsze.