Hokej

Czy w Polsce jest dużo lig amatorskich hokeja?

Hokej na lodzie nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Mimo że w Europie jest tą dyscypliną halową, która obok koszykówki cieszy się najwyższą frekwencją na trybunach, to w Polsce sytuacja nie wygląda aż tak dobrze. Odbija się to również na liczbie zawodników uprawiających hokej.

Niewiele lig amatorów

W oficjalnych rozgrywkach pod egidą Polskiego Związku Hokeja na Lodzie mamy dwie męskie klasy rozgrywkowe, z których tylko najwyższą można nazwać zawodową. Także amatorów uprawiających hokej nie ma w Polsce w porównaniu z wieloma silniejszymi hokejowo nacjami zbyt wielu, ale w całym kraju istnieje grupa zapaleńców, którzy realizują swoją pasję i uczestniczą w rozgrywkach ligowych. Amatorskich lig w Polsce nie jest wiele, jednak rywalizacja w nich nierzadko jest bardziej zacięta niż o mistrzostwo kraju zawodowców.

Przede wszystkim Małopolska i Górny Śląsk

Ze względów finansowych amatorskie ligi hokejowe w Polsce mają zasięg głównie regionalny. Najprężniej ruch amatorski działa w tych regionach, w których tradycje hokejowe są najsilniejsze, czyli przede wszystkim w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Od lat na południu Polski rywalizacja amatorów w hokeju odbywa się w ramach Śląskiej Amatorskiej Ligi Hokejowej, a także Małopolskiej Amatorskiej Ligi Hokeja. W swoim czasie drużyny z Podhala zorganizowały własną Podhalańską Amatorską Ligę Hokeja.

Hokej amatorów w innych regionach

Idąc nieco dalej w kierunku północy, warto wspomnieć o ośrodku wielkopolskim, w którym w ostatnich kilkunastu latach powstawały amatorskie ligi hokejowe, a Wielkopolska Liga Hokejowa w 2012 roku została włączona do struktury rozgrywek o mistrzostwo Polski i przekształcona w II ligę, czyli trzeci poziom rozgrywek hokejowych w kraju. Był to plan Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, by stworzyć trzeci poziom rywalizacji na bazie regionalnych lig amatorskich, ale ostatecznie spalił on na panewce.

Nie można pominąć także innego regionu z dość bogatymi tradycjami hokejowymi w naszym kraju, czyli Trójmiasta, w którym powstała choćby Trójmiejska Amatorska Liga Hokeja.

Ogólnopolskie rozgrywki o mistrzostwo

Mimo że lig i drużyn amatorskich w Polsce nie jest zbyt wiele, to co roku odbywa się rywalizacja o mistrzostwo kraju. Ostatnio Federacja Amatorskich Drużyn Hokejowych stworzyła nowy format z podziałem drużyn z całego kraju na dywizje i wzorowanym na zawodowych rozgrywkach planie awansów i spadków pomiędzy poszczególnymi szczeblami. Niestety w sezonie 2020-21 mistrza nie udało się w ten sposób wyłonić w związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi ograniczeniami uprawiania sportu dla amatorów.