Pływanie

Czy można być amatorem I brać udział w zawodach pływackich?

Pływanie od lat wymieniane jest jako jedna z najzdrowszych dla całego układu ruchu dyscyplina. Pomaga zadbać o kręgosłup, rozwija większość grup mięśniowych, pozwala się niesamowicie odprężyć. Co jeśli okaże się, że sporadyczne, amatorskie treningi w basenie to zbyt mało? Jak zacząć współzawodnictwo i wystartować w zawodach po raz pierwszy? Czy można być amatorem i brać udział w zawodach pływackich? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w tym tekście!

Co powinieneś umieć przed pierwszymi zawodami?

Przede wszystkim, powinieneś zastanowić się, czy twoje umiejętności są wystarczające, aby myśleć już o przejściu na wyższy poziom. Zanim zdecydujesz się na ten krok, powinieneś opanować pływanie (uwaga niepopularna opinia) przynajmniej jednym stylem! W większości poradników tego typu, spotkasz się z twierdzeniem, że musisz pływać trzema z czterech stylów. Nie jest to konieczne, a wybierając styl, którym wystartujesz zdecyduj się na ten opanowany najlepiej. No dobrze, ale co to właściwie oznacza “opanować pływanie jednym stylem”? Najlepszym testem będzie przepłynięcie 50 metrów i pomiar czasu. Zależnie od stylu, na dwa baseny, czyli 50 metrów powinieneś osiągnąć: motylkowym – około 45 sekund, grzbietowym – 45 sekund, klasycznym (czyli tzw. żabką – 55 sekund), a dowolnym (czyli kraulem) około 35 sekund. Jeśli którymkolwiek udało ci się “złamać” już zakładany czas, to zdecydowanie nie tylko możesz, ale i powinieneś rozważyć zapisanie się na zawody dla amatorów.

Jak znaleźć odpowiednie zawody?

Po spełnieniu opisanych wyżej warunków, czas włączyć przeglądarkę internetową. Z pomocą przyjdą te same portale, z których korzystają zawodowcy. Do najpopularniejszych należy livetiming.pl (dawniej megatiming), polswim, czy strona gdańskiego klubu “Dwójka Morena”, od lat dostarczająca informacji na temat aktualnych zawodów. Wszystkim co musisz zrobić, jest odfiltrowanie zawodów przewidzianych dla zawodowców i pozostawienie tych dla amatorów.

Odpowiadając na pytanie postawione w pierwszym paragrafie: tak, można być amatorem i brać udział w zawodach pływackich, a tego typu wydarzenia to idealna okazja do sprawdzenia swojego progresu. Nie zgłaszaj się do wszystkich konkurencji, a pozostań przy jednym, swoim najmocniejszym, stylu. Spróbuj czy to coś dla ciebie, a nie będziesz żałował. Zawody organizowane są nawet kilka razy w roku, więc nie musisz się z niczym śpieszyć.

Pływanie to cudowny sport, który uzależnia. Kiedy wiesz, że jesteś gotowy aby stawić czoła innym amatorom, nie czekaj, zapisz się na zawody przeznaczone dla początkujących. Kto wie, może uda ci się wygrać nawet jakieś medale?